[ad_1]

این یک خودروی اسپرت با تنها ۶۵۰ کیلوگرم وزن است که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ با پیشرانه ۲ لیتری نیسان و ۱۷۸ اسب بخار قدرت تولید می‌شد.

وقتی حرف از خودروهای اسپرت ژاپنی می‌شود، معمولاً مدل‌های مشهوری مثل تویوتا سوپرا یا نیسان Z به ذهن می‌آیند درحالی‌که شاید هیچ‌کس تاکنون نام تامیکایرا ZZ را نشنیده باشد. تامیکایرا یک شرکت تیونینگ است که در سال ۱۹۸۶ شروع به فعالیت کرد و بیشتر به خاطر کار روی مدل‌های اسپرت نیسان و سوبارو شناخته می‌شود. این شرکت اما در اوایل دههٔ ۹۰ تصمیم به ساخت خودروی اسپرت خودش گرفت و پس از چهار سال توسعه، ZZ را رونمایی کرد.

نسل اول این خودروی اسپرت ناشناختهٔ ژاپنی از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ تولید شد و سپس تامیکایرا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ نیز نسل دوم آن را به بازار فرستاد. حال یک نمونه از نسل اول ZZ برای فروش گذاشته شده است. این خودرو ابتدا در ژاپن فروخته شده اما سال گذشته به آمریکا وارد شده است. ZZ از یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی ساخت نیسان با چهار کاربراتور استفاده می‌کند که به یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی متصل است تا نیروی خود را به چرخ‌های عقب انتقال دهد. این پیشرانه با ۱۷۸ اسب بخار قدرت و ۱۹۵ نیوتن متر گشتاور، خودرو را ظرف تنها ۴ ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می‌رساند.

ZZ در بیرون بسیار شبیه نسل اول لوتوس الیزه است. بدنهٔ این ماشین از فایبرگلاس سبک‌وزن ساخته شده که با سقف قابل برداشتن همراه است و روی رینگ‌های ۱۶ اینچی قرار دارد. در نمونهٔ موردبحث، بدنهٔ خودرو به‌تازگی به‌طور کامل رنگ شده است. یکی از چشمگیرترین ویژگی‌های ZZ اما سیستم تعلیق دو جناقی با فنرهای قابل تنظیم در هر چهارچرخ است که رانندگی لذت‌بخشی را در جاده‌های پرپیچ‌وخم کوهستانی فراهم می‌کند.

در داخل خودرو هم غربیلک فرمان سه پره، آمپرهای آنالوگ، تریم جیر خاکستری روی داشبورد و صندلی‌های اسپرت مشکی با پشتی ثابت دیده می‌شود. این نمونهٔ خاص از ZZ تنها ۲۷ هزار کیلومتر کار کرده و با قیمت ۴۰ هزار دلار به فروش رسیده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۳ رای[ad_2]

Source link