[ad_1]

چندین خودروساز هنوز هم خودروهای اسپرت جذابی تولید می‌کنند که لذت و هیجان رانندگی را بدون خالی کردن حساب بانکی ارائه می‌کنند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

در حال حاضر، کسانی که توان خرید یک خودروی صفرکیلومتر را داشته باشند، می‌توانند سراغ گزینه‌های اسپرت هم بروند. هرچند انتخاب‌ها نسبت به قبل کمتر شده و قیمت‌ها افزایش پیدا کرده اما هنوز هم خودروسازان زیادی هستند که خودروهای اسپرت هیجان‌انگیزی را با قیمتی بسیار کمتر از میانگین قیمت ۴۸ هزار دلاری خودروهای صفرکیلومتر بازار آمریکا عرضه می‌کنند.

همچنین بخوانید:

ارزان‌ترین سدان‌های سال ۲۰۲۴، از مزدا ۳ و سیویک تا النترا و کیا ریو

ارزان‌ترین شاسی‌بلندهای لوکس ۲۰۲۴، از مرسدس GLA تا لکسوس NX

۱۰-نیسان Z

قیمت: ۴۳,۴۵۰ دلار

پیشرانه ۳.۰ لیتری V6 توئین توربو
قدرت ۴۰۰ اسب بخار
گشتاور ۴۷۵ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۵۸۱ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۴.۹ ثانیه

داتسون ۲۴۰Z خودروهای اسپرت ژاپنی را بین آمریکایی‌ها محبوب کرد و نیسان Z ادامهٔ آن تاریخ درخشان است. این خودرو هرچند از لحاظ سرعت و پویایی نمی‌تواند با سوپرای برگرفته از ب‌ام‌و برابری کند اما قدرتی که توسط پیشرانهٔ V6 توئین توربو تولید می‌شود، Z را در کلاسی بالاتر از خودروهای اسپرت سبک‌تر مثل GR86 و میاتا قرار می‌دهد. Z برخلاف سوپرا به‌صورت استاندارد با پیشرانهٔ V6 عرضه می‌شود اما متأسفانه برای داشتن دیفرانسیل لغزش محدود باید ۱۰ هزار دلار بیشتر پرداخت کرد آن‌هم آپشنی که در خودروهای اسپرت بسیار ارزان‌تر به‌صورت استاندارد ارائه می‌شود.

۹-تویوتا GR کرولا

قیمت: ۳۷,۵۹۵ دلار

پیشرانه ۱.۶ لیتری I3 توربو
قدرت ۳۰۰ اسب بخار
گشتاور ۳۷۰ نیوتن متر
محور محرک جلو
وزن ۱۴۷۵ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۴ ثانیه

دقیقاً مثل خودروهای هومولوگیشن رالی گروه A، تویوتا هم کرولا را از یک خودروی اقتصادی شایسته و درعین‌حال بی‌هیجان به یک خودروی اسپرت فوق‌العاده تبدیل کرده است. GR کرولا فقط با گیربکس دستی عرضه می‌شود و برای کسانی طراحی شده که بیشتر به دنبال ارتباط مکانیکی هستند تا تکنولوژی. این کرولا می‌تواند در جاده‌ها همپای خودروهای بسیار قوی‌تر و گران‌تری پیش برود درحالی‌که پیشرانهٔ توربوشارژ آن غوغا به پا می‌کند.

۸-هیوندای النترا N

قیمت: ۳۴,۵۰۰ دلار

پیشرانه ۲.۰ لیتری I4 توربو
قدرت ۲۷۶ اسب بخار
گشتاور ۳۹۲ نیوتن متر
محور محرک جلو
وزن ۱۴۴۵ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۵ ثانیه

النترا N تقریباً همه‌چیز برای علاقه‌مندان به خودرو دارد. این خودرو با توربوشارژر، گیربکس دستی و درها و صندلی‌های کافی برای همراهی دوستانتان ارائه می‌شود و این کار را با قیمت زیر ۳۵ هزار دلار انجام می‌دهد. قدرت موتور چهار سیلندر توربوشارژ النترا N قابل‌توجه است اما این هندلینگ است که خودروی اسپرت کره‌ای‌ها را از سدان‌های معمولی خیابان‌ها متمایز می‌کند. النترا N مثل بهترین خودروهای دیفرانسیل جلو بدون زحمت در پیچ‌ها می‌پیچد تا جایی که وادار کردن آن به بیش‌فرمانی آسان خواهد بود. النترا N همچنین با برخورداری از ترمزدستی مکانیکی، برای هیجان در پیست هم آماده است.

۷-سوبارو WRX

قیمت: ۳۳,۸۵۵ دلار

پیشرانه ۲.۴ لیتری H4 توربو
قدرت ۲۷۱ اسب بخار
گشتاور ۳۵۰ نیوتن متر
محور محرک چهارچرخ
وزن ۱۴۹۵ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۷ ثانیه

سوبارو WRX روی کاغذ نسبت به نسل قبلی خود کندتر است و آن‌طور که طرفداران انتظار داشتن از آب درنیامده اما بااین‌حال، هنوز هم یک سدان اسپرت چهارچرخ محرک ارزان‌قیمت با تاریخچه‌ای درخشان است. هرچند این کامپکت اسپرت چهارچرخ محرک توربو حدود ۳,۵۰۰ دلار از GR کرولا ارزان‌تر است اما متأسفانه این یعنی از مواردی است که بهتر است سراغ گزینهٔ گران‌تر بروید. البته WRX سدان اسپرت بدی نیست و با وجود برخورداری از سامانهٔ چهارچرخ محرک، با این قیمت می‌تواند گزینهٔ مناسبی باشد اما در جایی که النترا N و GR باعث می‌شوند راننده از هیجان فریاد بزند، WRX یک خودروی اسپرت معمولی است.

۶-فورد موستانگ اکوبوست

قیمت: ۳۲,۵۱۵ دلار

پیشرانه ۲.۳ لیتری I4 توربو
قدرت ۳۱۵ اسب بخار
گشتاور ۴۷۵ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۷۰۲ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۴.۹ ثانیه

پیشرانهٔ چهار سیلندر توربوی موستانگ را نباید دست‌کم گرفت زیرا می‌تواند این کوپهٔ ۱.۷ تنی را در کمتر از پنج ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برساند. مشکل از گیربکس شروع می‌شود زیرا موستانگ اکوبوست به‌صورت استاندارد با گیربکس ۱۰ سرعتهٔ اتوماتیک ارائه می‌شود و برای داشتن گیربکس دستی نیاز به سفارش پکیج ۳,۴۷۵ دلاری «های پرفورمنس» خواهد بود. این پکیج علاوه بر اینکه گیربکس دستی را ارائه می‌کند، دیفرانسیل تورسن، ترمز دریفت برقی، ترمزهای پرفورمنس بالای برمبو و بسیاری از دیگر ارتقاءهای فنی و نرم‌افزاری را هم به همراه دارد. با سفارش پکیج «های پرفورمنس»، موستانگ اکوبوست به یک خودروی اسپرت با توانایی‌های جدی در بازهٔ قیمتی ۳۶ هزار دلار تبدیل می‌شود.

۵-شورلت کامارو ۱LT

قیمت: ۳۲,۴۹۵ دلار

پیشرانه ۳.۶ لیتری V6
قدرت ۳۳۵ اسب بخار
گشتاور ۳۸۵ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۵۲۱ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۲ ثانیه

هرچند آخرین نمونهٔ شورلت کامارو در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۳ از خط تولید خارج شد اما نمونه‌های صفرکیلومتر آن هنوز در نمایندگی‌ها موجود است. شورلت برای مدل ۲۰۲۴ پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربوی کامارو را حذف کرد تا پیشرانه‌های قابل‌اعتماد V6 و V8 به تنها گزینه‌های قابل انتخاب تبدیل شوند. هرچند نمونه‌های V8 کامارو تقریباً هم‌سطح موستانگ GT جدید هستند اما مدل پایهٔ V6 کامارو از موستانگ اکوبوست پایه با قیمت یکسان کندتر است. بااین‌حال، نسل ششم کامارو در طول دوران تولید نه‌سالهٔ خود از لحاظ پرفورمنس و هندلینگ همیشه یک قدم جلوتر از موستانگ بود. فضای داخلی محدود و صندوق‌عقب کوچک هم از نقاط ضعف کامارو هستند.

۴-سوبارو BRZ

قیمت: ۳۱,۳۱۵ دلار

پیشرانه ۲.۴ لیتری H4
قدرت ۲۲۸ اسب بخار
گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۲۷۷ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۹ ثانیه

برای کسانی که به دنبال لذت ناب رانندگی هستند، سوبارو BRZ و برادر دوقلوی آن، تویوتا GR86 بهترین گزینه محسوب می‌شود. BRZ یک خودروی اسپرت واقعی با تعادل، وزن سبک و ظاهری زیبا در دنیایی پر از سدان‌ها و شاسی‌بلندها است. بااین‌حال، برخلاف میاتا، BRZ و GR86 فضای کافی برای چهار تایر مخصوص پیست در صندوق بار و دو صندلی کوچک در عقب دارند. BRZ هرچند بسیار سریع‌تر از نسل قبلی شده اما هنوز هم خودرویی است که بجای پیست درگ روی چابکی و لذت رانندگی تمرکز دارد.

۳-هوندا سیویک Si

قیمت: ۳۰,۱۹۵ دلار

پیشرانه ۱.۵ لیتری I4 توربو
قدرت ۲۰۰ اسب بخار
گشتاور ۲۶۰ نیوتن متر
محور محرک جلو
وزن ۱۳۳۹ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۷.۱ ثانیه

تمام نسخه‌های نسل یازدهم سیویک عملکرد خوبی دارند اما در سیویک Si شاسی درخشان هوندا با پیشرانه‌ای همراه است که می‌تواند پرفورمنس قابل‌توجهی را فراهم کند. این موتور ۱.۵ لیتری توربو شتاب صفرتاصد را بیش از دو ثانیه نسبت به سیویک‌های معمولی بهبود می‌بخشد و این را با قیمت پایهٔ ارزان و مصرف سوخت عالی تا ۶.۳ لیتر در هر صد کیلومتر در بزرگراه ترکیب می‌کند. هرچند سیویک Si به‌اندازهٔ خودروهای بالا قدرتمند نیست اما مثل النترا N گزینه‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود که لبخند را بر لبان شما می‌نشاند خصوصاً اگر مسیر روزانه جاده‌ای پرپیچ‌وخم باشد.

۲-مزدا میاتا

قیمت: ۳۰,۱۵۰ دلار

پیشرانه ۲.۰ لیتری I4
قدرت ۱۸۱ اسب بخار
گشتاور ۲۰۵ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۰۶۲ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۷ ثانیه

میاتا با وزن سبک، سقف بازشو و دینامیک دیفرانسیل عقب حداکثر لذت رانندگی را ارائه می‌کند. میاتا که سبک‌ترین خودروی اسپرت بازار آمریکا محسوب می‌شود، حتی بیشتر از BRZ و GR86 روی راننده تمرکز دارد. این رودستر ژاپنی در جاده‌ای پیچ‌درپیچ از بسیاری از خودروهای پرفورمنس گران‌تر، لذت‌بخش‌تر است. البته کمبود فضای بار و کابین نقاط ضعف میاتا هستند.

۱-تویوتا GR86

قیمت: ۲۹,۴۹۵ دلار

پیشرانه ۲.۴ لیتری H4
قدرت ۲۲۸ اسب بخار
گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر
محور محرک عقب
وزن ۱۲۷۵ کیلوگرم
شتاب صفر تا ۹۶ ۵.۸ ثانیه

GR86 نسبت به دوقلوی سوباروی خود به لیز خورد تمایل بیشتری دارد. این جدیدترین تجسم خودروهای اسپرت سبک‌وزن تویوتا است که پیشینهٔ آن‌ها به AE86 و GT86 بازمی‌گردد. مثل BRZ و میاتا، بزرگ‌ترین دارایی GR86 هم وزن سبک و تعادل است. به زبان ساده، GR86 خودروی اسپرتی برای کسانی است که رانندگی را بیشتر یک هنر می‌دانند تا یک کار روتین روزانه.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۲ رای[ad_2]

Source link